Worthy Grand Matron Elizabeth K Snodgrass - Kalamo #399/Mulliken #161 Email

Associate Grand Patron Michael Waldo – Wacousta #133 Email

Associate Grand Matron Dawn M. Talbot – Flat Rock #156 Email

Associate Grand Patron John P. Groves – Farmington #239/Pontiac #228 Email

Grand Secretary Jan Cross – Berkley-Highland Park #483 Email

Grand Treasurer Hope E. Smith - Brookfield#352/Kalamo #399 Email

Grand Conductress Dawn E. Torpey - Linden #175 Email

Associate Grand Conductress Linda Koshowsky – Farmington #239 Email

Grand Chaplain Dale Kane – Edmore #111 Email

Grand Marshal Holly Whitehead – Mt. Pleasant #55 Email

Grand Organist Evelyn J. Morrow – Wacousta #133 Email

Grand Adah JoAnne M. Decker – Ypsilanti #119 Email

Grand Ruth Andrea H. Troutman - Jefferson #489 Email

Grand Esther Judith L. Vorhies - Fenton #248/Vienna #283) Email

Grand Martha Rita D. Sands – Lincoln #184 Email

Grand Electa Joan Waterbury - Mystic Star #354) Email

Grand Warder Pamela S. Roberts – Luce #364/Munising #424) Email

GRAND Grand Sentinel David O’Connell – Vienna #283 Email

MICHIGAN MEMBERS SERVING GENERAL GRAND CHAPTER (2018/2021)

BENEVOLENCE Carole J. Bryde, PGM – Okemos #267 Email

BY-LAWS Frederick D. Miller, PGP – Flat Rock #156 Email

EDUCATION Priscilla D. Hankins PGM – Ypsilanti #119/Rockford #215 Email

JURISPRUDENCE CHAIRMAN Mary F. Lockridge, PGM – Farmington #239 Email

REGISTRATION Mary E. Plater, PGM – Victoria #290 Email

SERVICE DOGS Alma A. Hunnicutt, PGM – Carson City #271/Alma #43 Email

SPECIAL APPOINTMENT – CAMPFIRE Darlene O. Markel, PM – Cornell-Marysville # Email

SPECIAL APPOINTMENT – LIAISON TO PERU Rosa Maria “Rosita” Brown, PM – PawPaw Lawton #257 – No email

BENEVOLENCE BOARD

President Raymond Abbey, PGP – Mt. Pleasant #55 Email

Vice-President Alma Hunnicutt, PGM – Carson City #271 Email

Secretary Jan Cross – Berkley-Highland Park #483 Email

Elected Member William Bellairs, PP - Grand Blanc #507/Harrison #408 Email

O.E.S. EDUCATIONAL BOARD

President Robert Otte, P.G.P. - Victoria #290 Email

Vice-President Colleen Wilcenski, P.G.M. – Charlevoix #72/ Waldo #180 Email

Secretary Jenni Snider - Vienna #283 Email

Custodian of Accounts Jan Cross – Berkley-Highland Park #283 Email

STANDING COMMITTEES

FINANCE

Chairman Delores F. Waldo, PGM - Wacousta #133 Email

Norma Wojack, PGM - Coldwater #1 / Paw Paw Lawton #257 Email

Gary Lockridge, GGCSA/P - Farmington #239 Email

JURISPRUDENCE

CHAIRMAN Mary F. Lockridge, PGM – Farmington #239 Email

Janice Fowler, PGM - Wenona #162 Email

H. William (Bill) Moerdyk, PGP – Bedford #471 Email

OBITUARY – Carolyn Kane – Edmore #111 Email

SPECIAL COMMITTEES

FRATERNAL CORRESPONDANT Dawn M. Talbot – Flat Rock #156 Email

LEGAL ADVISOR Diana Bare – Ortonville #286 Email

GRAND SOLOIST Larry Hoekstra – Corinthian #123 Email

GRAND CHAPTER BYLAWS Mary E. Plater, GGCCM PGM – Victoria #290 Email

WORTHY GRAND MATRON'S SECRETARY Julie Robertson – Brookfield #352 Email

GRAND OFFICER INSTRUCTOR Norma A. Wojack, P.G.M - Coldwater #1/Paw Paw-Lawton #257 Email

CHAPTER CONSULTANTS Chairman Patricia A. Ahl, PGM – Roseville #468 Email

M. Frances (Fran) Carlson, PGM - Luce #364 Email

Joyce Hegenauer, GGCCM, PGM - #219 Email

Alma A. Hunnicutt, PGM - #271 Email

Norma A. Wojack, PGM - Coldwater #1/Paw Paw Lawton #257/7 Email

Robert "Bob" H. Otte, P.G.P. - Victoria #290 Email

CHRISTMAS MESSAGE Millie L. Folk, PGM – Belleville #73 Email

CHRISTMAS VESPER SERVICE (Benevolence) Carole J. Bryde, P.G.M. – Okemos #267 Email

EASTER MESSAGE Diane Parks, P.G.M. - Sherwood Forest #223/Coldwater #1
Email

EASTER VESPER SERVICE (Education) Shirley A. Alessi, PGM – Trenton #325 Email

SPECIAL PROJECTS

TRAVEL Carrie G. Welsh-Stout – Coldwater #1
Email

GRAND CHAPTER HISTORIAN Helen E. Milbourne, PGM - Mulliken #161
Email

EDUCATIONAL COMMUNITY SERVICE Debra B. Moore – Imlay City Friendship #252 Email

SERVICE DOG PROJECT Chairman Bonnie Buckner – Six Lakes #417/Carson City #271
Email

Co-Chairman Barbara Gero – Negaunee #1
Email

CANCER PROJECT Chairman Jessie Ripari – Roseville #468
Email

Co-Chairman Jack R. Wade – Linden #175
Email

DRILLS & FORMATIONS Chairman Terry L. Denbrock – Mystic Star #354 Email

Barbara Esper – Atlanta #487 Email

Thomas R. Huis, PGP – Hastings #7
Email

MEMBERSHIP

Chairman Nancy Martin, P.G.M. – Howell #372 Email

Colleen M. Wilcenski, PGM – Charlevoix #72/Waldo #180 Email

COURTESY COMMITTEE Chairman Christine L. Pease – Kalamo #399/Brookfield #352 Email

Katherine Klinkhammer – Grand Ledge #14 Email

MASONIC RELATIONS Chairman David Huntley – Coldwater #1 Email

Co-Chairman Shane Harvey – Saline #311 Email

Bruce E. Rosander – Saline #311 Email

YOUTH CHAIRMAN Chairman Susan “Suzy” Baumgartner – OH/Howell #372 Email

Richard S. Koshowsky – Farmington #239 Email

Tamela “Tammie” D’Aguanno – Orient #77 Email

SUNSHINE

CHAIRMAN Janet Johnson – Iron Mountain #44 Email

Cheryl Ladd - America #234 Email

Patricia “Patty Joe” Sims – Rockford #215/Wacousta #133Email

SALES

Chairman Keith Noe – Mulliken #161 Email

Elizabeth “Beth” Vary – Iron Mountain #44 - no email

Betty Jean “BJ” Hiske – Flat Rock #156/Victoria #290 Email

STARLINER JOURNAL Senior Editor Nancy J. Morrow – Wacousta #133 Email

Editor - Cheryl P. Rosander – Saline #311 Email

Junior Editor – Sue Overley – Okemos #267 Email

Starliner Business Manager Edith Humm – Breckenridge #323 Email

Assistant Business Manager Mary Grace Gordon – Ypsilanti #119 Email

PHOTOGRAPHER Theodore "Ted" S. Snodgrass – Kalamo #399 /Mulliken #161 Email